• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • Dried apricot benefits - 23/07/2018
 • Kuru Kayısının FaydalarıBest Benefits Of Dried ApricotsÖzellikle diyet yapanlara şeker krizi geldiğinde sağlıklı bir çözüm olarak tavsiye edilen kuru kayısı sadece şeker ihtiyacına karşı değil pek çok faydası ile sağlık için de kullanılabilir.Kayısı kurutulurken besin değerleri kaybolmadan sadece suyu alınır. Yaklaşık 5 kilo taze kayısıdan 1 kilo kuru kayısı elde edilebilir. Bu nedenle diğer kurutulmuş meyvelere oranla kuru kayısıda çok daha fazla besleyici özellik bulunur. Kuru kayısının sağlığa faydaları hakkında bilgilere geçmeden önce küçük bir tavsiye verelim; taze kayısıdan daha yapışkan olan kuru kayısı diş yüzeylerine kolay yapıştığı için yedikten sonra dişlerinizi fırçalayın.

  Kuru kayısı taze havuç, yeşil yapraklı sebzeler, patates ve kavun gibi beta-karoten yönünden zengindir. Ayrıca potasyum, demir, kalsiyum, silisyum, fosfor gibi mineralleri ve C vitaminini kuru kayısıdan alabilirsiniz.

  Hangi Renk Kuru Kayısı Daha İyi? 

  Biz daha çok sarıya yakın turuncu renkli kuru kayısı görsek de pek çok farklı renkte kuru kayısı bulmak mümkün. Turuncu renkli kayısılarda rengi koruması ve oksidasyona uğramaması için kükürt dioksit kullanılmaktadır. Bu astımı olan bazı kişilerde alerjiye neden olabilecek bir maddedir. Organik kayısılar ise doğal kahverenginde bulunabilir. Tavsiyemiz  kahverengi, gün kurusu naturel kuru kayısı tüketmeniz.

  Kuru Kayısının Faydaları

  Kabızlık: İçeriğindeki selüloz ve pektik hafif etkili bir müshil olarak kabızlık tedavisinde kullanılabilir. Kronik kabızlık şikayetiniz varsa günde 8-10 naturel kuru kayısı yiyerek bu sorunu hafifletebilirsiniz.

  Hazımsızlık: Yemeklerden önce yenecek 2-3 kuru kayısı hazımsızlığı çözebilir. Burada dikkat edilmesi gereken yemekten önce çok fazla yiyerek iştahı kapatmamak.

  Anemi: Kırmızı kan hücresi seviyesinin düşük olması sonucu ortaya çıkan anemi demir eksikliğine neden olur. Demir içeriği yüksek olan kuru kayısı ise anemi tedavisinde destekleyici ürün olarak kullanılabilir.

  Ateşli Hastalıklar: Kayısı suyu ve bal ateşli hastalıklar sırasında vücudun ısısını düşürmeye yardımcı olur. İçerdiği vitamin ile mide, karaciğer, kalp ve sinirlere hastalık esnasında destek sağlar.

  Cilt Hastalıkları: Kayısı yapraklarını egzama, güneş yanığı ve uyuz tedavisinde kullanabilirsiniz. Soğuk nedeniyle tahriş olan cilde de iyi geldiği bilinmektedir.

  Yağ Depolanmasını Önlemek: Düşük kalorisi ve yağ içeriği ile neredeyse her diyet listesinde kullanılmaktadır. Düzenli olarak kuru kayısı tüketerek açlığınızı bastırabilir ve vücudunuz için gereken vitamin ve mineralleri bu az kalorili besinden alabilirsiniz.

  Kuru Kayısının Besin Değerleri

   100 gram kuru kayısının besin değerleri ise şöyle;

  • Toplam 113 kalori

  • Lif 4 gram

  • Karbonhidrat 29 gram

  • Protein 1 gram

  • A vitamini 2139 IU

  • C vitamini 1.4 mg

  • B6 vitamini 0.1 mg

  • Kalsiyum 15 mg

  • Demir 1.5 mg

  • Magnezyum 15 mg

  • Fosfor 38 mg

  • Potasyum 443 mg

  • Sodyum 3 mg

  • Çinko 0.2 mg

  • Bakır 0.1 mg

   

  Besin Değerleri

  1 adet kuru kayısı 25 (kcal) kalori değerine sahiptir.

  1 adet kuru kayısıda 5.05 gram karbonhidrat bulunur.

  1 adet kuru kayısı 0.06 gram yağ içerir.

  1 adet kuru kayısıda 1.12 gram lif bulunur.

  1 adet kuru kayısı 1.2 mg sodyum ve 165.4 mg potasyum içerir.

  Kuru kayısı kolesterol içermez.

  1 adet kuru kayısı 10 mg kalsiyum içerir.

  1 adet kuru kayısı 158.9 mg A vitamini ve 4.25 mgC vitamini içerir.

  1 adet kuru kayısıda 0.38 mg demir bulunur.

  Kilo problemi bulunanlara, vücudunu formda tutmak isteyenlere hazırlanan rejim listesi içerisinde kurutulmuş meyveler sıklıkla tavsiye edilen besinlerdendir. Kuru kayısının da bulunduğu kurutulmuş meyveler grubu, lezzetli olmalarının haricinde vitamin ve lif yönünden yüksek değerlere sahip besinlerdir. Günümüzde vücuda faydalarının yanı sıra diyet yapan kişiler açısından kuru kayısı gibi kurutulmuş meyveler gün içerisindeki şeker krizinin atlatılması amacı ile tavsiye edilir. Düşük kalori değerine ve zengin besin değerlerine sahip olması diyette öğün aralarında çeşitlilik oluşturması ve tatlı krizlerini bastırması yönünden fayda sağlar. 1 adet kuru kayısı 25 (kcal) kalori içerir.

  Sağlığımıza Etkisi

  Kuru kayısı özellikle A ve C vitamini yönünden çok zengin bir besin olması vücut direncini arttırmaktadır. Aynı zamanda da potasyum, folik asit, lif ve demir açısından zengin besin değerlerine sahiptir. Kuru kayısı genellikle kabızlık, hazımsızlık gibi sorunlara karşı son derece etkili olduğundan tercih edilir. Diyet yapan kişilerde sıklıkla görülen kabızlık problemi açısından en etkili çözüm olan kuru kayısı, bu özelliğiyle rejim listesi içerisinde kesinlikle kullanılır. İçerdiği selüloz ve pektik hafif etkideki müshil ile kabızlığın giderilmesinde kullanılabilir. Kronik kabızlık sorunları ve şikayetleri bulunanların günde 3 ile 4 adet doğal kuru kayısı tüketmeleri öneriliyor. Bunun yanı sıra yemeklerden önce tüketilecek 2 ile 3 adet kuru kayısı sayesinde hazımsızlık sorununu da çözmek mümkün oluyor. Kırmızı kan hücresi seviyesinde düşüş yaşanması durumunda meydana gelen anemi demir eksikliğine neden olduğundan demir içeriği yüksek besinlerin tüketilmesi gerekir ki bu aşamada yüksek demir içeriğiyle kuru kayısı öne çıkar.
  15 Best Benefits Of Dried Apricots For Skin, Hair And Health

  Dried apricots are obtained from drying the fruit. This includes a drying process that evaporates the water content of the fruits without harming or reducing the nutritive value of the dried apricots. As a result, nutrients are not harmed and you yield even more benefits of dried apricots. These contain Calcium, Potassium, Phosphorus, Vitamin A, Iron, and Vitamin C.  One cup serving of dried apricots contains 158 micrograms of Vitamin A. These dried fruits supply many nutrients that are required for a healthy body along with combating many diseases.

  Benefits Of Dried Apricots:

  Let us look at the top 15 dried apricots benefits:

  1. Fight Anaemia:

  Dried apricots are a very good source of iron that is useful to fight anaemia . This also contains copper that absorbs iron. Including dried apricots in your daily diet helps in haemoglobin production that can be useful for women who experience heavy flow during periods.

  2. Treats Constipation:

  Dried apricots have pectin. They also contain cellulose that is a mild laxative and treats constipation. Cellulose acts as an insoluble fiber and pectin maintains water levels in the body during constipation.

  3. Improves Digestion:

  Dried apricots are consumed before a meal to stimulate digestion. This contains the alkali that neutralizes acids.

  [ Read:Best Benefits Of Dried Apricots ]

  4. Helps In Reducing Fever:

  Dried apricots help to reduce fever. Prepare a liquid or you can dilute with some honey using water. This can also give you relief from thirst.

  5. Dry Apricot Benefits For Skin:

  Dried apricots juice can be used to treat itching due to sunburn, eczema and scabies. This also helps to clear acne and many other skin problems.
  Apricot scrub is often used to exfoliate the skin.

  6. Clean Digestive Tract:

  Dried apricots help to treat the digestive tract by acting as a mild laxative to flush out the unwanted wastes . This is useful to react with the body’s digestive juices and produces more of an alkaline environment to clean the digestive tract.

  [ Read:[ Read:Best Benefits Of Dried Apricots ] ]

  7. Helps During Pregnancy:

  Dried apricot has been used as herbal medicine since long in pregnancy. This can cure infertility, hemorrhage and spasms. The paste of this dried fruit can cure vaginal infections. This must be consumed moderately by pregnant and lactating mothers. During pregnancy, dried apricot fruits serve as excellent snacks instead of eating sweets and other snacks.

  8.  Regulate Heartbeat:

  One of the best benefits of dried apricots include regulation of heartbeat. Dried apricots provide a very good source of potassium. Potassium is a mineral and electrolyte which is useful to regulate proper fluid balance. This helps in proper muscle function and regulates the heartbeat.

  9. Provides Good Vision:

  Dried apricots contain nutrients like Vitamin A which is required for good vision. Vitamin A is a powerful antioxidant that helps to remove free radicals and maintain the health of cells and tissues. Free radical damage can cause injury to the human eye lenses which can lead to cataracts or damage the eyes. Dried apricot intake reduces the risk of developing cataracts.

  10. Help Increase Haemoglobin Production:

  Dried apricots can be used for production of haemoglobin that can treat anaemia. This is because dried apricots contain minerals like iron and copper which produces haemoglobin.

  11. Relieve Asthma:

  Dried apricots health benefits also include the ability to cure the symptoms of tuberculosis, asthma and bronchitis.

  12. Enhances Skin Glow:

  Dried apricot oil is very useful for skin care. This can make your skin glowing and smooth. This is also a good remedy to cure sore ears.

  13. Controls High Blood Pressure:

  Dried apricots contain three times more potassium than bananas and contain only a trace of salt that helps to keep down blood pressure. Potassium has water-retaining properties than sodium, which lowers blood volume pressure. Potassium in dried apricots also protects against heart disease.

  14. Muscle Building:

  Dried apricots contain potassium which is necessary for bodily functions like improving metabolism and roles of the tissues, organs and other cells. Thus, it is important for muscle-building and normal body growth. It helps to regulate the levels of acid in the body and useful for protein synthesis.

  15. Blood Clotting:

  Dried apricots contain Vitamin K that is required for blood clotting in case of injuries and to prevent excessive bleeding. Consume a cup of dried apricots daily to get 4 mcg of Vitamin K.

  Hope you found the article on benefits of dried apricots informative. Do you like eating dried apricots? 


  Back To HOME PAGE  Duyuru Arşivi

 • DRIED APRICOTS SPECIFICATIONS MİRSAN •